Komfortki – co to takiego?

Temat braku komfortek znam z autopsji – wielokrotnie musiałam zmieniać pieluchę mojej dużej i zupełnie niesamodzielnej córce Emmie na kocu na podłodze w toalecie, na ławce w parku, na korytarzu w urzędzie, w poczekalni 😔 To nie są odpowiednie miejsca do wykonywania tego typu czynności, ale nie miałam innej opcji…

Emma leży na kozetce w komfortce na ul. Zgody 7 w Krakowie -Nowej Hucie

Najwygodniej byłoby mi przebrać córkę w przestronnym pomieszczeniu, do którego mogłabym swobodnie wjechać wózkiem inwalidzkim. Najlepiej gdyby była tam wystarczająco szeroka leżanka, na której mogłabym córkę położyć nie bojąc się, że z niej zjedzie. Najlepiej też gdyby w pomieszczeniu był podnośnik (sufitowy, ścienny, jezdny), dzięki któremu transfer Emmy z wózka na leżankę i z powrotem byłby bezpieczną czynnością i dla córki i dla mnie, a szczególnie mojego kręgosłupa. Najlepiej gdyby w pomieszczeniu była umywalka, w której mogłabym umyć ręce Emmie siedzącej na wózku. A to nie jest proste, bo umywalki nawet w toaletach przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych często mają za daleko od brzegu umywalki kran i nie jesteśmy w stanie na tyle blisko podjechać, żeby dosięgnąć rękami córki do wody… Wymieniłam tylko niektóre konieczne cechy komfortki, w której najbezpieczniej i najwygodniej można zmienić pieluchę, zacewnikować, podać lek przerywający napad padaczki.

Komfortki

Komfortki to pomieszczenia higieniczno-sanitarne przystosowane do potrzeb zupełnie niesamodzielnych osób z niepełnosprawnościami, doposażone w urządzenia umożliwiające wygodne i bezpieczne położenie się dorosłej osoby na leżance (optymalnie z możliwością elektrycznej regulacji wysokości) i skorzystanie z podnośnika (jezdnego lub sufitowego) pozwalającego na transfer osoby z wózka na leżankę i sedes. Tak doposażone pomieszczenia na świecie funkcjonują jako Changing Places .

Innymi słowy, komfortka to także bezpieczna dla osób z niepełnosprawnościami przestrzeń w toaletach publicznych czy przyszpitalnych, w której opiekunowie mogliby w godnych warunkach na przykład zmienić pieluchę podopiecznego tj. starszego dziecka za małego na przewijak dziecięcy czy osoby dorosłej zupełnie niesamodzielnej. Z kozetek w komfortkach mogą skorzystać również osoby wymagające cewnikowania, podania leku przerywającego napad padaczki. Komdortka może też być miejscem, gdzie osoba chorująca na epilepsję może odpocząć i dojść do siebie po ataku.

Więcej o komfortach można przeczytać na dedykowanej stronie internetowej: http://komfortki.pl/ .

W Polsce jest ponad 60 komfortek, na terenie Krakowa znajduje się kilka z nich, a pełna ich lista jest dostępna na stronie: https://www.niepelnosprawni.pl/przewijamypolske .

Razem z Emmą odwiedziłyśmy komfortkę znajdującą się w klimatycznej Cafe Nowa Księgarnia w Krakowie na ul. Zgody 7 czynnej od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9 do 19. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z naszej wizyty 🙂

Lokalizacja ul. Zgody 7 Kraków

Komfortka znajduje się w lokalu w centrum Nowej Huty, tuż przy Placu Centralnym i Alei Róż. Żeby dojechać wózkiem można skorzystać z wygodnego podjazdu prowadzącego na chodnik przed kawiarnią .

Podjazd na chodnik przed komfortką na ul. Zgody 7 w Krakowie

A tak wygląda z zewnątrz księgarnia, w której znajduje się komfortka.

Księgarnia, w której jest komfortka

Do księgarni prowadzą szerokie, ale ciężkie drzwi. Niestety nie ma n nich informacji, że w środku jest komfortka 🙁

W środku jest bardzo ładnie i zielono, a wjazd do pomieszczenie z komfortką znajduje się na wprost wejścia. Niestety nie ma oznakowania na drzwiach, że w środku można skorzystać z komfortki 🙁

Wnętrze prezentuje się bardzo ładnie – piękne zielone kafelki 🙂

Między drzwiami a przewijakiem dla małych dzieci jest 150 cm wolnej przestrzeni i mogłam bez problemu wjechać wózkiem. Przewijak jest ruchowy i w razie potrzeby można go przesunąć.

Przyjrzyjmy się teraz samej leżance.

Wewnątrz po prawej stronie od wejścia znajduje się informacja: „W tym pomieszczeniu można skorzystać z przewijaka dla osoby dorosłej, który pozwala na dokonanie czynności higienicznych u dorosłej osoby z niepełnosprawnością” oraz logo Akcji Społecznej „Przewijamy Polskę„.

Leżanka o wymiarach 70 cm x 170 cm jest przymocowana do ściany. Po rozłożeniu znajduje się na wysokości 65 cm od podłogi.

Uchwyt do rozkładania leżanki

W tej komfortce wygodnie mogłam przebrać córkę – wspaniale! Niestety krótki kran jest za daleko od brzegu umywalki i nie byłyśmy w stanie dosięgnąć rączkami Emmy do wody 🙁

Leżanka jest bardzo wygodna 🙂

Ogólnie wizyta była udana, a przy okazji książeczka dla braciszka została zakupiona 🙂 W każdym razie zachęcamy do korzystania z komfortek, także tej w Nowej Hucie.

Pozdrawiam serdecznie

Mariola

•   Jeśli ten artykuł Ci się spodobał lub pomógł, to zachęcam do wsparcia leczenia i rehabilitacji mojej nieuleczalnie córeczki Emmusi poprzez wpłatę darowizny na jej subkonto w fundacji https://dzieciom.pl/podopieczni/27709 lub przekazanie jej 1,5% podatku. Każda złotówka się liczy! Dziękuję <3
•   Uważasz, że ten artykuł jest ważny? To podaj go dalej! 
•   Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w formie komentarza :)
•   Obserwuj mnie na Facebooku LamaridaBlog
•   Śledź mnie na Instagramie lamaridapl
•   Dziękuję i pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *