Anko – słodka pasta z fasoli adzuki

Fasola adzuki jest popularną rośliną uprawianą w krajach azjatyckich. Bogata w białko aminokwasy, żelazo i wapń. W wyglądzie jest podobna do znanej nam czerwonej fasoli, ale jej ziarenka są mniejsze. A ta pasta z fasoli, zwana anko, jest istotnym składnikiem słodyczy w zarówno kuchni chińskiej, jak i japońskiej i koreańskiej. W polskim domu dobrze sprawuje się m.in. w funkcji smarowidła do pieczywa i nadzienia do naleśników 🙂 Przepisy na azjatyckie smakołyki z jej zastosowaniem znajdziecie tutaj np. naleśniki dorayaki, a dziś o tym jak taką pastę z fasoli przyrządzić. 

ankle pasta z fasoli adzuki

pasta z fasoli

Składniki:
  • 1 szklanka (240 ml) suchej fasoli adzuki
  • 3 szklanki (720 ml) wody
  • 1/2 – 3/4 szklanki brązowego cukru (w zależności od preferencji, nam wystarcza 1/2 szklanki, ale dla innych może być „za mało słodkie” 🙂 )
  • 1 łyżeczka (5 ml) ekstraktu wanilii
  • syrop z agawy lub klonowy (do smaku, opcjonalnie)
Wykonanie:

Fasolę wysypujemy na sitko i dokładnie przepłukujemy. Do garnka wsypujemy fasolę, zalewamy wodą i zagotujemy.

Następnie gotujemy na średnim ogniu pod przykryciem aż fasola będzie miękka. To może zająć około półtorej godziny. Gdy po upływie tego czasu fasola nie jest gotowa, dolewamy wody i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem aż będzie miękka.

Są dwa sposoby na pastę z fasoli adzuki: albo gotujemy aż fasolka się rozpadnie (i rozgniatamy drewnianą łyżką/widelcem) albo miksujemy ją w blenderze.

Którąkolwiek opcję wybierzemy, do rozdrobnionej fasoli dodajemy cukier, wanilię i syrop. Gotujemy bez przykrycia często mieszając, żeby się nie przypaliła do momentu aż woda odparuje.

Gotowa pasta jest bardzo plastyczna – dla Najmłodszego maluszka formuję małe kulki, które wcina ze smakiem jako przekąskę 😀

Zastosowań tej słodkiej pasty jest mnóstwo: jest to istotny składnik deserów koreańskich, japońskich i chińskich. Polecam tą słodką pastę do domowego chleba z garnka i chrupiących bułeczek. Anko to idealne nadzienie do japońskich naleśników dorayaki – przepis tutaj.

Fanom kuchni azjatyckiej polecam na deser kokosowe mochi.

Smacznego!

•   Spodobał Ci się ten przepis? To podaj go dalej! 
•   Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w formie komentarza :)
•   Obserwuj mnie na Facebooku LamaridaBlog
•   Śledź mnie na Instagramie lamaridapl
•   Dziękuję i pozdrawiam! :)

PS Jeśli ten przepis Ci się spodobał, to zachęcam do wsparcia leczenia i rehabilitacji mojej nieuleczalnie córeczki Emmusi poprzez wpłatę darowizny na jej subkonto w fundacji https://dzieciom.pl/podopieczni/27709 lub przekazanie jej 1,5% podatku. Będę bardzo wdzięczna. Każda złotówka się liczy! Dziękuję <3

8 komentarzy do “Anko – słodka pasta z fasoli adzuki”

      1. Przy miksowaniu można wybrać preferowana konsystencję i dodać kilka łyżeczek tak, żeby pasta była plastyczna – jak piszę w przepisie mój synek formował z niej kulki i potem zadał 🙂

  1. co to za miara „szklanka fasoli”? xD jaka szklanka? ziarna fsoli mają różną wielkość
    Jednostki masy już niemodne?
    Kobiety są coraz głupsze

    1. Dobry wieczór,

      Nie ma potrzeby obrażania ani mnie ani ogólnie kobiet. Widać po tym komentarzu, że to raczej kultura osobista chyba już niemodna…

      A jednostki masy jak najbardziej są w użyciu. Jednak nie każdy ma wagę kuchenną w domu, natomiast szklankę każdy posiada i dlatego stosuję często tę jednostkę w swoich przepisach.

      Fasola adzuki, bo o tej fasoli mowa w komentowanym przepisie, ma ziarenka mniej więcej tej samej wielkości – co wyraźnie widać na zdjęciach. Zatem użycie jednostki szklanki uważam za zasadne 🙂

      Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *