Tort orzechowy z kremem wiśniowym to idealny tort dla tych, którzy tortów nie lubią 🙂 Biszkopty są delikatnie słodkie, krem wiśniowy jest orzeźwiający, a całość jest tak bardzo smaczna, że na jednym kawałku się nie skończy 🙂 Polecam!
Polecam również tort marchewkowy z kremem z batatów, tort z kremem z suszonych śliwek, tort czekoladowy z kremem truskawkowym, tort makowy z brzoskwiniami.
Składniki (tortownica o średnicy 24 cm):
Biszkopt (proporcje na 1 biszkopt, a potrzebujemy 3 sztuki):
- 3/4 szklanki (180 ml) mąki orkiszowej jasnej typu 700 (lub mąki pszennej)
- 1 łyżeczka (5 ml) proszku do pieczenia
- 1/3 szklanki (120 ml) erytrytolu (lub ksylitolu, ewentualnie brązowego cukru)
- 1/3 szklanki (120 ml) posiekanych orzechów włoskich
- 1/4 szklanki (60 ml) oleju roślinnego
- 1/2 szklanki (120 ml) mleka roślinnego
- 1 łyżka (15 ml) octu jabłkowego
Poncz:
- 1/3 – 1/2 szklanki letniej przegotowanej wody
- sok z połowy cytryny
Krem do przełożenia biszkoptów:
- 450 g mrożonych wiśni
- 2 łyżeczki (10 ml) agaru w proszku
- 1/2 szklanki (120 ml) mleka kokosowego z puszki
- syrop z agawy (do smaku)
Krem na wierzch:
- 1 szklanka (240 ml) mleka kokosowego z puszki
- 1 1/2 łyżeczki (7 ml) agaru w proszku
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki brązowego cukru (lub syropu klonowy lub z agawy)
Wykonanie:
Biszkopt:
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C.
Do większej miski przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia, wsypujemy cukier i posiekane orzechy włoskie i mieszamy.
W niewielkiej misce mieszamy olej, ocet i mleko roślinne aż pojawią się grudki przypominające ścięte mleko (to prawidłowa konsystencja).
Dolewamy to do mieszanki z mąką i delikatnie mieszamy.
Ciasto przekładamy do tortownicy z dnem wyłożonym papierem do pieczenia. Potrzebujemy TRZY takie biszkopty do naszego tortu i najlepiej upiec je jednocześnie w oddzielnych foremkach (przynajmniej ja tak robię :)).
Pieczemy w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem przez około 20 minut albo do momentu aż patyczek wetknięty w biszkopt będzie suchy. Po wyciągnięciu z piekarnika odstawiamy do przestudzenia.
Krem do przełożenia biszkoptów:
W czasie gdy biszkopty się pieką, przygotowujemy krem wiśniowy do przełożenia tortu. Potrzebuje on czasu na przestudzenie i stężenie.
W blenderze miksujemy mrożone wiśnie.
Do garnku z grubym dnem wlewamy mleko kokosowe z puszki, wsypujemy agar i mieszamy trzepaczką. Całość stawiamy na niewielkim ogniu i zagotowujemy cały czas mieszając. Dodajemy zmiksowane wiśnie i dalej gotujemy przez kilka minut, co jakiś czas mieszając. Słodzimy syropem z agawy do smaku. Uwaga: konsystencja będzie rzadka, ale tak ma być! Odstawiamy garnek do przestudzenia, co jakiś czas w nim mieszając. Całość powinna stężeć do czasu aż upieczone biszkopty się przestudzą.
Przestudzone i posmarowane ponczem biszkopty przekładamy kremem wiśniowym. Mamy dwie warstwy kremu, więc najlepiej podzielić krem na połowę.
Odstawiamy do lodówki. W tym czasie przygotowujemy krem na wierzch.
Krem na wierzch:
Do garnka z grubym dnem wlewamy mleko kokosowe, wsypujemy agar, cukier i mieszamy trzepaczką. Stawiamy na niewielkim ogniu i gotujemy aż budyń zgęstnieje mieszając go i pilnując, żeby się nie przypalił. Ściągamy z ognia i odstawiamy do lekkiego przestudzenia.
Wyciągamy tort z lodówki i smarujemy wierzch i boki kremem. Dekorujemy ulubionymi owocami. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Smacznego!
• Spodobał Ci się ten przepis? To podaj go dalej!
• Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w formie komentarza :)
• Obserwuj mnie na Facebooku LamaridaBlog
• Śledź mnie na Instagramie lamaridapl
• Dziękuję i pozdrawiam! :)
PS Jeśli ten przepis Ci się spodobał, to zachęcam do wsparcia leczenia i rehabilitacji mojej nieuleczalnie córeczki Emmusi poprzez wpłatę darowizny na jej subkonto w fundacji https://dzieciom.pl/podopieczni/27709 lub przekazanie jej 1,5% podatku. Będę bardzo wdzięczna. Każda złotówka się liczy! Dziękuję <3
Witam serdecznie. Pisze Pani o mleku kokosowym z puszki, czy to oznacza stałą część razem z wodą kokosową? Czy tylko białą część z puszki? Będę wdzięczna za podpowiedź 😉
Ja używam całości mleka kokosowego, a nie tylko stałej części (wcześniej warto je zamieszać 😉 ). Pozdrawiam 🙂
Czym zastąpić agar? Czy mleko kokosowe można zastąpić zwykłym mlekiem?
Agar można zastąpić pektynami albo żelatyną (niestety w tym przepisie ich nie używałam i nie potrafię podać dokładnych proporcji). Lepiej użyć mleko kokosowe, bo ma więcej tłuszczu i masa ma potem lepszą konsystencję. Życzę powodzenia i pozdrawiam!