Pięć top książek o niepełnosprawności dla dzieci

Zbliżają się mikołajki i święta i być może ktoś z Was poszukuje pomysłu na wartościowy prezent… Dlatego przychodzę do Was z kolejnymi rekomendacjami czytelniczymi 🙂

Takimi szczególnymi, bo mówiącymi o niepełnosprawności, życiu z chorobą i umieraniu… I z jednej strony każdy z nas chciałby uchronić swoje dzieci i swoich bliskich przed nawet zetknięciem z tymi przykrymi tematami, a z drugiej strony, te zagadnienia są częścią życia i warto o nich rozmawiać, żeby je oddemonizować. Poniżej wybrałam pięć książek o niepełnosprawności z własnej biblioteczki, które moim zdaniem warto przeczytać, a nawet kupić 🙂

“Wyjątkowy smok Płomyczek” 

to bajka o smoku, który urodził inny, bo bez skrzydeł, a tym samym nie mógł latać… Ale jak się okazało potrafił wiele innych rzeczy 🙂 Ta książeczka w przystępny dla dzieci sposób opowiada o niepełnosprawności i radzeniu sobie z nią w życiu. Autorka, Wioleta Piróg,  jest mamą wyjątkowej Olisi, która była inspiracją do napisania tej książki. Bajkę “Wyjątkowy smok Płomyczek” można kupić w formie cegiełki w częstochowskim hospicjum.

“Wyjątkowy smok Płomyczek”, Wioleta Piróg, Wydano nakładem własnym autorki

“Benio, tata i reszta świata”

opowiada o chłopcu, którego tata porusza się na wózku inwalidzkim. Tytułowy bohater Benio jest świeżo upieczonym przedszkolakiem, który odkrywa świat poznając nowych kolegów i także zmagając się z trudnymi pytaniami np. “dlaczego twój tata jeździ na wózku…”. Dzięki rodzicom i pani przedszkolance chłopiec, tak jak i jego koledzy i koleżanki z przedszkola, uczy się, że niepełnosprawność ma różne oblicza i każdy stara się pokonywać swoje ograniczenia.

“Benio, tata i reszta świata”, Izabela Michta, seria Mój Mały Świat 

“Tadzik i rak”

jak się domyślacie jest to książka o chłopcu umierającym na nowotwora. Kupiłam ją “na ślepo” ufając, że książka wydana przez znanego i cenionego Blog Ojciec musi być wartościowa. I nie zawiodłam się!! W delikatny i empatyczny sposób autorka Aneta Zychma pozwala nam towarzyszyć Tadzikowi w ostatnich tygodniach jego życia w domu z rodziną i pracy nad bardzo ważnym projektem. Książka jest napisana z taką wrażliwością i jednoczesnym realizmem, że za każdym razem, gdy czytam ją dzieciom to łzy same mi lecą… Synowie nie do końca rozumieją, dlaczego płaczę, ale jest to dobra okazja do rozmowy, co mnie w tej historii smuci i dlaczego. I oczywiście zawsze schodzimy na temat choroby ich Siostrzyczki, którą także w ten sposób oswajamy.

“Tadzik i rak”, Aneta Zychma, Wydawnictwo Book Ojciec

“Duże sprawy w małych głowach”

opowiada o różnych rodzajach niepełnosprawności: autyźmie, niepełnosprawności sensorycznej, ruchowej, intelektualnej oraz o wcześniactwie i epilepsji, z perspektywy dzieci. Każda historia wypowiadana przez kolejne dzieci chwyta za serce. Bo jest taka zwyczajna i prosta, a jednocześnie taka odkrywcza dla czytelnika. Pozwala zrozumieć “tę drugą stronę”, punkt widzenia dziecka z niepełnosprawnością. Wartościowa pozycja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to też pierwsza książka w Polsce przełożona w całości na język migowy!

“Duże sprawy w małych głowach”, Agnieszka Kossowska, Wydawnictwo Linia Biała Plama

“Chromosomowe dzieci takie jak ja”

jak to się mówi last but not least:), przypominam charytatywnie przetłumaczoną przeze mnie z języka angielskiego książeczkę objaśniającą w przystępny sposób, czym są wady genetyczne (aberracje chromosomowe). Autorka używa obrazowej analogii do skarpetek dobierających się w pary 🙂 Opowiadanie to uczy, że każda osoba, także ta z wyjątkowym zestawem genów, chce być akceptowana i zrozumiana przez innych. Więcej informacji o książeczce znajdziecie w tym wpisie http://lamarida.pl/2020/02/05/chromosomowe-dzieci-ja/ . Dodam, że część dochodu ze sprzedaży przeznaczona jest na wsparcie Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Rzadkie.

“Chromosomowe dzieci takie jak ja” Annette Fournier, tłumaczenie Mariola Lesiak-Bzdak, Oficyna Wydawnicza Impuls

A jakie książki o niepełnosprawności Wy polecacie?

Pozdrawiam serdecznie,

Mariola 🙂

P.S. Więcej wpisów z serii “Życie z letalną chorobą dziecka” znajdziecie tutaj .

  • Uważasz, że ten artykuł jest ważny? To podaj go dalej! 
  • Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w formie komentarza 🙂
  • Obserwuj mnie na Facebooku LamaridaBlog FB
  • Śledź mnie na Instagramie lamarida_pl Instagram
  • Dziękuję i pozdrawiam! 🙂
image_pdfimage_print

4 myśli na temat “Pięć top książek o niepełnosprawności dla dzieci”

  1. Dziękuję za polecenie mojego Benia =)
    Ja od siebie mogę polecić dwie książki pani Katarzyny Ryrych: „Wyspa mojej siostry” oraz „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”.

  2. Książki Agaty Battek z serii Leon i jego nie-zwykłe spotkania: ,,Noc w namiocie”, ,,Wycieczka do jaskini”, ,,Wyprawa na zamek” są rewelacyjne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *