Drożdżowe bułeczki z dynią

Drożdżowe bułeczki z dynią są pysznie miękkie, puszyste i lekko słodkie 🙂 Wręcz idealne na przekąskę (także do pracy i szkoły) oraz kolację – najlepiej podane z ulubioną herbatą lub gorącym kakao 🙂 Polecam!

drożdżowe bułeczki z dynią

drożdżowe bułeczki z dynią

drożdżowe bułeczki z dynią

drożdżowe bułeczki z dynią

Składniki (na około 13 sztuk):
  • 2 szklanki (480 ml) mąki orkiszowej jasnej (typu 500) lub pszennej
  • 1/2 szklanki (120 ml) puree z dyni*
  • 1/3 szklanki (80 ml) mleka  (ja używam roślinnego – sojowego, ryżowego lub owsianego)
  • 1/4 szklanki (60 ml) oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
  • 2 łyżki (30 ml) erytrytolu (lub ksylitolu albo brązowego cukru)
  • 1/2 łyżeczki (2 ml) soli himalajskiej drobno mielonej
  • 7 g suchych drożdży 

Dodatkowo:

  • 3 łyżki (45 ml) ulubionego mleka roślinnego
  • 2 łyżki (30ml) oleju

* Puree z tego przepisu.

Wykonanie:

Do miski wkładamy puree z dyni, olej, mleko i dokładnie mieszamy. Dosypujemy cukier, sól i drożdże i mieszamy. Dodajemy mąkę przesianą przez sito i mieszamy łyżką, po czym krótko wyrabiamy.

Większą miskę metalową lub szklaną smarujemy niewielką ilością oleju i przekładamy do niej ciasto. Obtaczamy ciasto w misce, żeby pokryć je warstwą oleju. Odstawiamy do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość (1-2 godziny w zależności od temperatury pomieszczenia).

Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę przyprószoną mąką i lekko wyrabiamy (dosłownie przez minutę). Ciasto dzielimy na 40-45 gramowe kawałki (około 13 sztuk po 40 g). Dłonie oprószamy mąką i każdy kawałek formujemy w kuleczkę, którą lekko spłaszczamy i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Następnie moczymy końcówki nożyczek w oleju i nacinamy kuleczki w sposób pokazany na zdjęciu.

drożdżowe bułeczki z dynią

Powstają takie kwiatuszki 🙂 Odstawiamy bułeczki pod przykryciem do wyrośnięcia na około 15-20 minut (najlepiej przykrywamy dużą blaszką lub miską (nie ręcznikiem), żeby miały miejsce wyrosnąć).

Następnie, smarujemy wierzch bułeczek mieszanką oleju i mleka. Dodatkowo, można zrobić dziurki w środku naszych kwiatuszków używając np. końcówki drewnianej pałeczki.

Pieczemy w temperaturze 175 stopni przez około 15-17 minut (ja włączam termoobieg) albo do momentu, gdy się lekko zarumienią.

Te drożdżowe bułeczki z dynią pysznie smakują solo albo z kakao lub ulubioną herbatą.

Fanom dyni polecam zupę dyniową z soczewicą, kluski gnocchi z dynią, zupę curry z dynią, zupę krem z dyni.

Na deser warto wypróbować koktajl pomarańczowo-dyniowy, tartę dyniową pumpkim pie, owsiane ciastka z dynią, jabłkowo-dyniowe muffinki.

Do kanapek polecam humus z dynią.

Smacznego!

•   Spodobał Ci się ten przepis? To podaj go dalej! 
•   Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się swoją opinią w formie komentarza :)
•   Obserwuj mnie na Facebooku LamaridaBlog
•   Śledź mnie na Instagramie lamaridapl
•   Dziękuję i pozdrawiam! :)

PS Jeśli ten przepis Ci się spodobał, to zachęcam do wsparcia leczenia i rehabilitacji mojej nieuleczalnie córeczki Emmusi poprzez wpłatę darowizny na jej subkonto w fundacji https://dzieciom.pl/podopieczni/27709 lub przekazanie jej 1,5% podatku. Będę bardzo wdzięczna. Każda złotówka się liczy! Dziękuję <3

2 komentarze do “Drożdżowe bułeczki z dynią”

  1. Te bułeczki to rewelacja! Od dłuższego czasu chciałam je upiec, dziś Córcia współpracowała i pozwoliła, więc zrobiłam. Kiedy bułeczki były w piekarniku, moja Córeczka krzyczała „am, am”, już Jej podszedł zapach, a to już połowa sukcesu. Potem brała w rączki, oglądała, sprawdzała, czy jeszcze zostały na talerzyku – i oczywiście jadła. Dla mnie, matki, serce rosło, tym bardziej, że zazwyczaj podchodzi z dystansem do nowych dań, a moje poprzednie bułki Ją rozczarowały. Tyle o najmłodszej Smakoszce, mój Mąż zachwycony, ja, oczywiście, też. Ten przepis wejdzie na stałe do mojego repertuaru, bo jest obłędny.
    PS. Fantastyczny pomysł, zamiast tradycyjnej kanapki, do pracy. A pomysł z kwiatuszkiem to możliwość pokazania swoich „talentów” przez kochających jedzenie i smaczne i pięknie podane.
    Polecam!

    1. Bardzo się cieszę, że bułeczki posmakowały całej rodzinie 🙂 Zachęcam do wypróbowania innych przepisów. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *