Mąka z ryżu kleistego (mepssalgaru)

Mąka z ryżu kleistego potocznie nazywana jest “słodką mąką” albo “glutinous flour”, chociaż wcale nie zawiera glutenu, ale jest bardzo kleista. W koreańskiej kuchni są jej dwa rodzaje: chapssalgaru (ang. sweet rice flour) w postaci proszku (łatwo dostępna w sklepach) i mepssalgaru, którą uzyskujemy poprzez zmielenie namoczonych ziaren ryżu kleistego (do sushi). Ma ona granulowatą konsystencję i jest przechowywana w stanie zamrożonym, żeby zachować swoją wilgotność. Tutaj gdzie mieszkam, trudno ją znaleźć w sklepie. Natomiast ryż do sushi jest łatwo dostępny, więc przygotowuję tę mąkę sama. Nie jest to skomplikowane, może jest tylko troszkę dużo mielenia 😉 , ale za to „wypieki” z tej mąki są przepyszne i absolutnie warte spędzonego czasu na jej zrobienie! Polecam wypróbować 🙂

Chapssalgaru używa się do ryżowych ciasteczek (ang. rice cakes), a mepssalgaru (mąkę z namoczonych ziaren ryżu kleistego) wykorzystuje się do przyrządzania deserów (np. koreańskie ryżowe kopytka) czy klusek.

Składniki (na 4 szklanki mąki):

  • 2 szklanki ryżu do sushi
Wykonanie:

Ryż przesypujemy do większego naczynia i dokładnie myjemy w zimnej wodzie nacierając ryż miedzy palcami. Przepłukujemy, odcedzamy i kilkakrotnie powtarzamy tę czynność aż woda będzie czysta – to oznacza, że pozbyliśmy się wszystkich zanieczyszczeń.

Czysty ryż zalewamy zimną wodą i odstawiamy do namoczenia na około 12 godzin. Ja zwykle zostawiam na noc.

Po upływie tego czasu odcedzamy ryż, najlepiej na sitku, żeby nie był wodnisty.

Używając młynka albo blendera (ja używam takiego mniejszego blendera do smoothies) mielimy ryż.

I teraz kluczowy krok – zmielony ryż przesiewamy przez sito. Wszelkie kawałki ryżu, które nie przeszły pomyślnie przez oczka sitka wsypujemy z powrotem do blendera i miksujemy aż będą na tyle drobne, żeby to się udało.

Mąkę można użyć od razu albo przesypać do plastikowych woreczków i zamrozić do późniejszego użycia.

A przepis na pyszne koreańskie ryżowe ciasteczka już wkrótce!

Smacznego!

*Przepis na podstawie tego.

3 myśli na temat “Mąka z ryżu kleistego (mepssalgaru)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *